Teknoloji Arşivi –

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Rehber
 4. »
 5. JAR Dosyası Nedir Nasıl Açılır?

JAR Dosyası Nedir Nasıl Açılır?

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
382
JAR Dosyası Nedir Nasıl Açılır

JAR dosyaları, içinde pek çok farklı dosya barındırdığı için ZIP formatındadır ve bu nedenle pek çok kullanıcı bu formata aşinadır. Hani çoklu dosyaları paylaşmadan önce sıkıştırıyoruz ya, işte ZIP formatı budur. Bu açıdan baktığımız zaman JAR dosyalarının arşiv dosyası olma özelliği gözler önüne seriliyor. Gelin JAR dosyası nedir, JAR dosyaları nasıl açılır gibi merak edilen soruları biraz daha detaylı inceleyelim.

.jar uzantılı Java ARchive ya da kısaca JAR dosyası, Java Runtime Environment tarafından Java dosyalarını ve bunlara bağlı meta verileri saklayan bir paket dosya formatı yani arşiv dosyasıdır. İçinde birden çok dosya barındırdığı için ZIP formatında olan JAR dosyası, içinde Java’ya özgü bildirim dosyaları taşır.

JAR dosyası nasıl açılır?

JAR dosyasi nasil acilir
 • Buradan WinRAR programını indirin
 • Program kurulumunu tamamlayın.
 • Görüntülemek istediğiniz JAR dosyasını yüklemiş olduğunuz program üzerinden açın.
 • JAR dosyası içindeki verileri sürükle / bırak yöntemi ile farklı bir klasöre kaydedin.
 • İşlem tamamlanmıştır.

WinRAR ya da 7-Zip dosya arşivleyici programları üzerinden JAR dosyalarını açmak için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz. JAR dosyası ZIP formatında olduğu için bu tür programlar işe yarayacaktır. Ancak unutmayın, dosya arşivleyici programlar ile JAR dosyasını yalnızca görüntülersiniz. JAR dosyalarını çalıştırmak için farklı bir programa ihtiyacınız var.

.jar uzantılı JAR dosyalarını görüntülemek için tek seçeneğiniz WinRAR ya da 7-Zip dosya arşivleyici programları değil. İşletim sisteminize bağlı olarak eğer şu anda kullanmakta olduğunuz herhangi bir dosya arşivleyici program varsa o program üzerinden JAR dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. Yani ZIP formatındaki dosyaları açan programlar arasında JAR destekli olanların hepsi bu dosyayı açmanızı sağlayacaktır. 

JAR dosyası nasıl çalıştırılır?

 • Buradan işletim sisteminize uygun bir Java Runtime Environment sürümünü bilgisayarınıza indirin
 • Program kurulumunu tamamlayın
 • Çalıştırmak istediğiniz JAR dosyası üzerinde sağa tıklayın
 • Birlikte Aç menüsünü açın
 • Java yazılımını seçin
 • Dosya boyutuna göre değişen bir süre sonunda JAR dosyası çalışacak
 • Dilerseniz JAR dosyalarını açmak için Java yazılımını varsayılan olarak kaydedebilirsiniz

JAR dosyasını direkt olarak PDF ya da benzeri bir formata dönüştüremiyorsunuz çünkü JAR dosyası, içinde birden çok dosya bulunan karmaşık bir türdür. Bu nedenle Buradan ağlantı üzerinden indirebileceğiniz JSmooth yazılımını kullanarak JAR dosyanızı bir EXE yani Windows yürütme dosyasına dönüştürebilirsiniz. Dönüştürme detaylarını bilgisayarınızın özelliklerine göre düzenlemeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.webtekno.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir