Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rehber
  4. »
  5. Wi-Fi bağlıyken ‘İnternet bağlantısı yok’ hatası nasıl düzeltilir

Wi-Fi bağlıyken ‘İnternet bağlantısı yok’ hatası nasıl düzeltilir

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
49
Wi-Fi-bağlıyken-İnternet-bağlantısı-yok-hatası-nasıl-düzeltilir

Birçok internet kullanıcısı Wi-Fi ağına bağlansa bile “İnternet bağlantısı yok” hatası alıyor. Bu sorun için ise bazı çözüm yolları bulunuyor. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan internet, en çok Wi-Fi ağları üzerinden kullanılıyor. Ancak kablolu bağlantı Wi-Fi bağlantısından daha kararlı çalışıyor. Bağlantı problemlerinde ise donanımsal ya da yazılımsal bir problem olabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Gelin şimdi çözümlerden bazılarına göz atalım.

Kablo kontrolü:

Yaşanılan ilk durumda kontrol edilmesi gereken ilk adım kablo bağlantısıdır. Modemin ve varsa router ya da access point’in kabloları kontrol edilmelidir. Bu cihazlarda herhangi bir kablonun çıkmış olması cihazlar arasındaki iletişimi kesecek ve internet bağlantısını koparacaktır.

Ağ yapılandırılması:

Bazı cihazlarda elle yapılandırılan ağ özellikleri farklı ağa girildiğinde çalışmamaya neden olabilir. Bu nedenle Wi-Fi donanıma ait IP bilgilerinin sorun yaşanan ağdaki konfigürasyona göre olması gerekmektedir. Bunun en kolay yolu da IP ayarlarını otomatik olarak ağ üzerinden almaktır. Bunun için Windows, Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Seçenekleri > Wi-Fi sağ tık > Özellikler > Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) seçeneğini işaretleyerek “Özellikler” butonuna tıklamalısınız. Bu sekmedeki ayarları aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

wi fi

macOS’ta ise Sistem Tercihleri > Ağ > Wi-Fi > İleri Düzey > TCP/IP > IPv4’ü Ayarla > DHCP seçeneğini seçmek gerekiyor. Linux’ta ise Ayarlar > Ağ > Kablosuz Bağlantı kısmından düzenlemek gerekiyor.

Altta yer alan “Gelişmiş” > DNS tıklayarak altta yer alan “Bu bağlantının adreslerini DNS’e kaydettir.” seçeneğine tıklamak gerekiyor.

Wi fi 2

Cihazları yeniden başlatma:

Bu ayarlardan sonra hala internet bağlantı problemi yaşıyorsanız modeminiz ve varsa router ya da access point cihazlarınızı yeniden başlatmalısınız. Birçok kez cihazların yeniden başlamasıyla sorunun çözüldüğü biliniyor.

ISS ayarları:

Modem ve diğer cihazların yeniden başlatılmasından sonra İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) tarafından alınan erişim bilgilerinin doğrulanması gerekiyor. Bu bilgileri modem üzerinde internet ayarları menüsünde incelemeniz gerekiyor. Eğer ISS’den alınan kullanıcı adı ve parolada yanlışlık varsa internet bağlantısı maalesef ki sağlanamıyor.

Farklı DNS kullanımı:

Birçok internet bağlantısının sağlanamamasına sebep olarak DNS servislerinin hizmet veremediği biliniyor. Bunun için modem üzerinde DNS ayarlarında düzenleme yapmak gerekiyor. Eğer DNS için herhangi bir bilgi bulunmuyorsa ISS’in DNS sunucuları otomatik olarak alınmış oluyor. Buraya büyük ve güvenilir DNS servislerinin IP adreslerini yazabilirsiniz.

Modemi sıfırlama:

Düşük bir ihtimal dahi olsa bu aşamaya kadar internet bağlantısı sağlanamadığında modemi fabrika ayarlarına döndürmek de oldukça işe yarıyor. Ancak bu seçenek yapıldığında modeme tekrar ISS konfigürasyonu yapmak gerekiyor.

Eğer hala bağlantıda sorun yaşıyorsanız ISS tarafında bir sorun bulunuyor olabilir. Modeminize gelen DSL ya da fiber kablosunun kontrolünü sağladıktan sonra ISS tarafında desteğe ulaşmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir