Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. BTK, Çalınan kullanıcı verileri için Facebook’tan bilgi istedi

BTK, Çalınan kullanıcı verileri için Facebook’tan bilgi istedi

Teknoloji Arşivi Teknoloji Arşivi -
232
BTK-Çalınan-kullanıcı-verileri-için-Facebook'tan-bilgi-istedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) özel bilgileri çalındığı iddia edilen yaklaşık 20 milyon Türk kullanıcıya ilişkin Facebook’tan açıklama istedi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’a yapılan siber saldırı sonucunda 533 milyon kullanıcının bilgileri çalınmıştı. 106 ülkeden kullanıcılara ait bilgiler çalınırken, 20 milyon Türk kullanıcının bilgileri de yayınlanan veritabanında bulunuyor.

BTK, Facebook’tan bilgi istedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, telefon numaralarından e-posta adreslerine doğum tarihinden konumuna kadar özel bilgilerin çalındığı iddia edilen yaklaşık 20 milyon Türk kullanıcıya ilişkin Facebook’tan açıklama istedi. BTK, 4 Nisan’da resmi yazı göndererek durumdan etkilenen Türk vatandaşlarına ilişkin bilgiler ile alınan önlemlerin bir an önce bildirilmesini talep etti.

BTK-Çalınan-kullanıcı-verileri-için-Facebook'tan-bilgi-istedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, veri güvenliğinin sağlanması için kullanıcıların, bilgileri ele geçirilenler arasında olmasalarda parolalarını değiştirmesi gerektiğini bildirdi. Oltalama saldırılarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunan Sayan, veri ihlali sonrası e-postalara veya telefon numaralarına gelen mesajlardaki Linklere, e-postaya gelen zararlı içeriklere karşı tedbirli olunmasının önem taşıdığını ifade etti.

Sayan tahmin edilmesi zor parolaların kullanılmasının gerektiğinin altını çizerek, doğum tarihi, yakın kişi isimleri, telefonun son hanesi, ardışık sayılar, klavyedeki ardışık tuşların parolalarda kullanılmaması uyarısını  yaptı.

KVKK İnceleme başlatmıştı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kullanıcı verilerinin sızdırılması nedeni ile Facebook hakkında resen inceleme başlatmıştı.

 

Bir önceki Facebook Konumuzdaki Haber’e  Buradan  Ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.