Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’de felçli 1 insanın beyni ilk kez kablosuz olarak bilgisayara bağlandı

ABD’de felçli 1 insanın beyni ilk kez kablosuz olarak bilgisayara bağlandı

Teknoloji Arşivi Teknoloji Arşivi -
233
ABD'de- felçli- insanın beyni- ilk -kez- kablosuz -olarak -bilgisayara -bağlandı

Felç olan bir insanın beyni kablosuz olarak bilgisayara bağlandı. Amerikalı bilim insanları bilim kurgu filmlerini aratmayan bir ilke imza attı. ABD’deki Brown Üniversitesi ve Providence Veterans Affairs Tıp Merkezi ortaklığında geliştirilen yöntem sayesinde felçli insanların hayatını kolaylaşacak.

IEEE Transactions on Biomedical Engineering adlı bilimsel dergisin de yayınlanan habere göre, yüksek bant genişliğine sahip kablosuz beyin bilgisayar arayüzü’nün (BCI), klinik testinden başarılı şekilde geçtiği ifade edildi. Bilim insanları sistemin beyin sinyallerini “tek nöron çözünürlüğünde ve tam geniş bant kesinliğinde” iletebildiğini söyledi.

Sadece düşünerek robotik protezlere komut gönderebilecek

Felçli kişilerin sadece düşünerek bilgisayar ekranlarına yazı yazıp, komut vermeye veya robotik protezleri kullanmalarına olanak tanıyan yeni BCI (kablosuz beyin-bilgisayar ara yüzü) ilk kez insan beynine bağlandı. Uygulamada, BrainGate adı verilen teknolojinin klinik denemesinde bir kişinin beyin motor korteksine bağlanan küçük bir verici yer alıyordu.

En dikkat çekici sinirsel arayüz teknolojisi

Dergide yer alan haberde, denemeye katılan felçli kişiler sistemi kullanarak bir tablet bilgisayar kullandığı aktarıldı. Denemeye katılan kişilerin kablolu sistemlere benzer yazma hızlarına ve işaretleme-tıklama doğruluğuna ulaşabildiği ifade edildi. Uygulamanın sinirsel arayüz teknolojileri alanındaki en son ilerleme olduğu kaydedildi.

Sistemle birlikte beyin aktiviteleri kontrol altında

Uygulamanın amacını sıralayan uzmanlar, hareket etme yeteneğini kaybeden insanlar için bağımsızlığı geri kazanmaya yardımcı olan tamamen implante edilebilir bir kablosuz intrakortikal sistemi olduğunu dile getirdi. Brown Üniversitesi’nde görevli mühendislik profesörü Leigh Hochberg uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada, “Uyguladığımız sistem sayesinde beyin aktivitesini evde ve daha önce neredeyse imkansız olacak kadar uzun süreler boyunca takip edebiliyoruz” dedi.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.