Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Maaşların Bir Kısmından Vergi Alınmayabilir !

Maaşların Bir Kısmından Vergi Alınmayabilir !

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
158
Maaşların Bir Kısmından Vergi Alınmayabilir

Türkiye, son haftalarda durdurulamayan bir döviz kuru ve enflasyon artışıyla karşı karşıyayken vatandaşın alım gücü büyük bir düşüş yaşadı. Tüm ürünler son 3 ayda en az %50 oranında zamlanırken 2022 yılında asgari ücretin ne olacağı da fazlasıyla merak ediliyordu. Yapılan dört toplantının ardından asgari ücret, 4.250 TL olarak belirlenmişti.

Asgari ücrette yapılan %50’lik zamla birlikte işverene de bu zammı tam anlamıyla yansıtmayacak bir önlem alınmıştı. Daha önce asgari ücretten vergi alınmayacağı konuşulurken brüt asgari ücretten tüm vergiler değil, yalnızca gelir vergisi ve damga vergisi çıkarılmıştı. Bugünse işverenlerin halen devam endişelerine bir çare olacak duyuru geldi.

Maaş ve ücretlerin brüt asgari ücrete kadar olan kısmının vergiden muaf olacağı açıklandı. Brüt asgari ücrete kadar ücretlerde tüm vergiler kalkabilir

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yaptığı açıklamada memur dahil tüm çalışanların maaş ve ücretlerinin brüt asgari ücrete kadar olan kısmının vergiden muaf olacağını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte brüt asgari ücret ve altında ücret veren çalışanların bu ücreti verirken herhangi bir vergiye tabii olmayacağı aktarıldı. 

Öte yandan vergi muafiyeti konusu henüz kesinleşmiş değil. Elitaş, vekiller tarafından imzaya açılan bu yöndeki yönergenin komisyon tarafından kabul edildiği takdirde yürürlüğe gireceğini açıkladı. 

Yönerge yürürlüğe girdiğinde net asgari ücretle (4.250 TL) çalışan bir çalışanın işverene maliyeti yine net asgari ücret kadar olacak. Aynı şekilde tüm işçi ve memurlar için brüt 5 bin TL’ye kadar olan kısımdan vergi alınmayacak.

Türkiye’de 2022 yılında uygulanacak brüt asgari ücret 5 bin 4 TL idi. Önerge yürürlüğe girmezse bunun işverene maliyeti 5 bin 879 TL olacak.

Kaynak : https://www.webtekno.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir