Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Küresel petrol talebi bu yıl artacak.

Küresel petrol talebi bu yıl artacak.

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
237
küresel-petrol

Küresel petrol talebi Mart ayı ile beraber arttı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Mart ayına ilişkin küresel petrol piyasası raporuna göre, petrol talebi yılın ilk çeyreğinde beklentinin altında kalmasına rağmen, olumlu ekonomik tahminler ve güçlü ekonomik göstergeler talep öngörüsünün yukarı yönlü revize edilmesine katkı sağlıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2021 yılına ilişkin küresel büyüme tahminini %6’ya yükseltmesi, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de hızla devam eden aşılama çalışmaları ve geniş kapsamlı teşvik paketlerinin yanı sıra Çin’de ekonomik verilerdeki iyileşme, küresel petrol talebi tahminindeki artışın ana sebepleri arasında yer alıyor.

Öte yandan, talepteki toparlanma büyük petrol tüketicisi ülkelerdeki Covid-19 vaka sayılarındaki artış nedeni ile kırılgan kalmaya devam ediyor. Bu kapsamda, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre yaklaşık 5.7 milyon varil/gün (%6.3) artışa günlük 96 milyon 700 bin varil seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Petrol talebinde bu yıl günlük 35 milyon 900 bin varille Asya Pasifik Bölgesi’nin başı çekmesi beklenirken, bu bölgeyi 30 milyon 300 bin varille Amerika kıtası ve 13 milyon 900 bin varille Avrupa izleyecek.

Rapora göre, küresel petrol arzı, geçen ay bir önceki aya göre 1 milyon 730 bin varil/gün artışla günlük 92 milyon 890 bin varil seviyesinde gerçekleşti. OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise Mart’ta bir önceki aya göre yaklaşık 210 bin varil artışla 25 milyon 50 bin varile yükseldi.

Bu dönemde hem petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 160 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece, OPEC’in toplam petrol üretimi geçen ay günlük 30 milyon 210 bin varil olarak gerçekleşti. OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise söz konusu dönemde yaklaşık 1 milyon 510 bin varil artışla 62 milyon 680 bin varil oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.