Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. OEM Parçalar
  4. »
  5. GPU Satışları 2020’de Yüzde 39 Arttı

GPU Satışları 2020’de Yüzde 39 Arttı

Yaşar Çobanlar Yaşar Çobanlar -
241
AMD-Intel-Nvidia

Analist firma Jon Peddie Research’ün yeni bir araştırma raporuna göre, PC tabanlı Grafik İşlemci Birimleri GPU Satışları büyümesi 1Ç’21’de 119 milyon adede ve yıllık %38.74’e ulaştı. Genel olarak, kurulu GPU tabanı, 2020–2025 döneminde yıllık %2.87’lik bir bileşik büyüme oranında büyüyerek tahmin döneminin sonunda toplam 3.333 milyon birime ulaşacak. Önümüzdeki beş yıl içinde, PC’deki ayrık GPU’ların (dGPU) penetrasyonu büyüyerek %26 seviyesine ulaşacak.

GPU Satışları Ne Durumda

Jon Peddie Research (JPR), PC grafik pazarına ilişkin devam eden araştırmasının bir parçası olarak 2021’in ilk çeyreğine ilişkin Piyasa İzleme raporunu yayınladı. 2020’den önce PC pazarı iyileşme belirtileri gösteriyor ve yeni bir normale alışıyordu. Tam zamanında tedarik zincirinin zayıflığı 2020’de ortaya çıktı ve yarı iletken ve diğer bileşenlerin üreticileri, talepteki artışı ve yaratılan iş yükünü karşılamak için ölçeği büyütemediler. Intel’in pazardaki lider konumu ve sonraki üretim zorlukları durumu daha da kötüleştirdi. JPR’nin Piyasa İzleme raporu, 2021’in ilk çeyreği için bu eğilimi doğruluyor, ancak gelecek yıl için temkinli bir rehberlikle.

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi AMD’nin son çeyreğe göre genel pazar payı yüzdesi -%0,12 azaldı, Intel’in pazar payı -%0,5 azaldı ve Nvidia’nın pazar payı %0,62 arttı.

GPU Satışları

Genel GPU birimi sevkiyatları son çeyreğe göre %-0,3 azaldı, AMD sevkiyatları -%1,0 azaldı, Intel’in sevkiyatları -%1,0 azaldı ve Nvidia’nın sevkiyatları %3,9 arttı.

Hızlı vurgular

  • GPU’nun (entegre ve ayrık GPU’lar, masaüstü, dizüstü bilgisayar ve iş istasyonlarını içeren) genel PC’lere bağlanma oranı, bu çeyrekte son çeyreğe göre %4 artarak %117 oldu.
  • Genel PC CPU pazarı, çeyrekten çeyreğe -%4 azaldı ve yıldan yıla %39 arttı.
  • Masaüstü grafik eklenti kartları (ayrık GPU kullanan AIB’ler) son çeyreğe göre %7 arttı.
  • Bu çeyrekte tablet sevkiyatlarında son çeyreğe göre herhangi bir değişiklik görülmedi.

İlk çeyrek, bir önceki çeyreğe kıyasla tipik olarak düzden aşağıya doğrudur. Bu çeyrek düştü. 10 yıllık ortalama olan %7’nin altında kalan son çeyreğe göre %0.3

Kaynak : https://www.jonpeddie.com/press-releases/gpu-shipments-soar-in-q1-year-over-year

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.