Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Donanım Haberleri
  4. »
  5. NVIDIA Açıklama Yaptı! Ekran Kartı Fiyatlarının Düşmesini Bekleyenler Yıkıldı!

NVIDIA Açıklama Yaptı! Ekran Kartı Fiyatlarının Düşmesini Bekleyenler Yıkıldı!

Yaşar Çobanlar Yaşar Çobanlar -
54
nvidia

Topluluk Soru-Cevap oturumu düzenleyen NVIDIA CEO‘su Jensen Huang’a göre ekran kartları fiyatları düşmeyecek. Huang, Moore Yasası artık doğru olmadığı için bu maliyetlerin uygulanması gerektiğini söyledi. NVIDIA kısa süre önce tüm oyuncuları ve uzmanları büyüleyen ve dünyanın en iyi grafik kartı üreticisi olarak tarihe geçen en yeni grafik kartları GeForce RTX 4080, GeForce RTX 4090 ve GeForce RTX 6000’i tanıttı. Hem fiyatları hem de özellikleri bu grafik kartları hakkında çok fazla tartışma yarattı. En son yapılan açıklamalara göre bu oranlara uyum sağlamamız gerekiyor.

NVIDIA CEO’su Oturum’da soruları yanıtladı

NVIDIA CEO’su Jensen Huang ile bir soru-cevap oturumuna katıldı. Huang, müşterilerin coşkusunu artıran bu etkinlikte fiyatlar hakkındaki soruları yanıtlarken herkesin moralini bozdu. Jensen Huang, “Moore Yasası’nın süresi doldu. Bir gofret bile artık çok daha pahalı. Çip fiyatlarının düşeceği fikri tamamen bir hayal” dedi. NVIDIA CEO’su bu açıklamaları kullanarak giderlerin önemli ölçüde artmasına rağmen fiyatların düşmeyeceğini iddia etti.

Moore Yasası

Yarı iletken güç merkezi Intel’in kurucu üyelerinden Gordon Moore’un 1965 yılında yazdığı bir makalede önemli bir teknolojik öngörü yapılmıştı. Moore Yasası, bir çipin gelişmişliği yaklaşık iki yıl içinde iki katına çıkacağını ve fiyatının ya sabit kalacağını ya da düşeceğini ileri sürdü. Yani yaklaşık iki yıl sonra 10 liraya iki katı güce sahip bir çipi aynı fiyata satın alabilirsiniz. NVIDIA CEO’su Moore Yasası’nın artık doğru olmadığına ve bu çağın sona erdiğine inanıyor.

Ekran Kartı Maliyetleri Neden Daha Önce Görülmemiş Seviyelere Yükseldi?

Aslında NVIDIA CEO’sunun hatalı olmadığı açık. Çünkü COVID-19 salgını ve çip krizi dünya düzenini fazlasıyla bozdu. Elbette bunların içinde Bitcoin madenciliği yönü de vardı. Ekran kartlarının fiyatını artıran GPU’lar kullanılarak Ethereum’un kazıldığı noktaya geldi. Yeni duyurulan ekran kartlarının fiyatları çip krizi olması nedeniyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmak zorunda kaldı. Ancak COVID-19 pandemi durumu 2022’nin başı itibarıyla sona ermişti. Ethereum madenciliği de aynı şekilde doygunluk noktasına ulaştı ve talep bir miktar azaldı. Sonuç olarak, daha düşük fiyatlara doğru bir eğilim fark edildi. Ethereum kısa süre önce bir güncelleme aldı ve madencilik resmen durduruldu. Tüm bunların fiyatların düşmesine neden olacağı düşünülüyordu. Fakat öyle olmayacak gibi görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir