Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İnternet
  4. »
  5. Safari’de Büyük Bir Güvenlik Sorunu Olduğu Tespit Edildi!

Safari’de Büyük Bir Güvenlik Sorunu Olduğu Tespit Edildi!

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
123
Safari’de Büyük Bir Güvenlik Sorunu Olduğu Tespit Edildi

Safari’de tespit edilen bir yazılım hatasının kullanıcı gizliliğini tehdit ettiği ortaya çıktı. 9to5Mac adlı Apple cihazlarıyla ilgili yaptığı haberlerle bilinen haber sitesinden elde edilen bilgilere göre Safari’deki bu hatanın, kullanıcıların arama geçmişine ve hatta Google hesap bilgilerine bile ulaşabildiği açıklandı.

Safari’nin IndexedDB adlı tarama motoru veri depolayıcısında tespit edilen bu hatanın Mac ve iOS işletim sistemi kullanan bütün cihazlarda var olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz aylarda Google ve Facebook’un, Safari’nin gizliliğini delmeye çalıştığına dair ortaya çıkan bilgilerden sonra Safari’de böyle bir sistem hatasının tespit edilmesi dikkat çekici bir detay. Öyle ki, kullanıcıların kişisel bilgilerinin açığa çıkartıldığı bu hata, reklamcılık adına da büyük fayda sağlayabilir.

Herhangi bir internet sitesi tehdit oluşturuyor olabilir:

Safari’de Büyük Bir Güvenlik Sorunu Olduğu Tespit Edildi1

Elbette bu hatanın Google ve Facebook tarafından oluşturulduğunu söylemiyoruz. Ancak kullanıcılar, girdikleri internet sitelerinde Google Kullanıcı bilgilerinin çalınması ve kişisel verilerinin yanı sıra internet geçmişlerinin de ortaya çıkması tehdidiyle karşı karşıya. Buna ek olarak, Safari’deki IndexedDB veri deposunun bütün internet sitelerine açık olduğu belirtiliyor. Bu da her sitede bu tarz bir ‘bilgi hırsızlığının’ olabileceğine işaret ediyor.

Şu anda Safari’nin yeni versiyonunu kullanan bütün iPhone, iPad ve Mac modellerinde bu güvenlik sorununun var olduğu belirtiliyor. FingerprintJS adlı tarayıcılarla ilgili güvenlik sorgulamaları yapan bir internet sitesi, bu hatayı Kasım ayının sonunda Apple’a bildirdiklerini ancak herhangi bir geri dönüş alamadıklarını ifade ediyor.

Kaynak :https://www.webtekno.com/safaride-buyuk-bir-guvenlik-sorunu-tespit-edildi-h119693.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir