Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haber
  4. »
  5. PCR testi zorunluluğu kalktı mı?

PCR testi zorunluluğu kalktı mı?

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
139
PCR testi zorunluluğu kalktı mı?

PCR testi zorunluluğu kalktı mı?

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşılama çalışmaları sürerken kısıtlamaların kaldırılması ve normal hayata dönüş için alınan tedbirlerden biri de PCR testi zorunluluğu kararıydı. Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler ve birçok etkinliğe katılabilmeleri için PCR testi talep ediliyordu. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı; Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Karantina kararı ise şöyle

Karantina kararı ise şöyle

Koca, ”Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir