Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mobil Uygulama
  4. »
  5. Google Türkiye, Android Deprem Uyarıları Sistemi’ni Açıkladı

Google Türkiye, Android Deprem Uyarıları Sistemi’ni Açıkladı

Gizem Şentürk Gizem Şentürk -
204
Google Türkiye, Android Deprem Uyarıları Sistemi'ni Açıkladı

Ülkemizdeki Android telefon kullanıcıları, son olarak geçtiğimiz haftalarda Google’ın hayat kurtarma potansiyeli yüksek bir uygulamasını birinci gözden deneyimlemişlerdi. Antalya’da gerçekleşen 5,3’lük depremin sarsıntısı henüz hissedilmeye başlamadan önce kullanıcılar, deprem olacağına dair bildirim almışlardı ve saniyeler sonra sarsıntı hissedilmeye başlamıştı.

İşte bu uyarı, geçtiğimiz yıl ülkemizde de aktifleştirilen Google’ın Android Deprem Uyarıları Sistemi sayesinde tüm Android kullanıcılarına gönderilmişti. Bugün, daha önce de Alanya ve Balıkesir’deki depremlerde bazı Android kullanıcılarına bildirim gönderen sistem hakkında Google Türkiye tarafından detaylı bilgiler paylaşıldı. Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner da düzenlenen basın toplantısına katılarak detayları aktardı.

Android Deprem Uyarıları Sistemi nedir?

Google’ın Android Deprem Uyarıları Sistemi, 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm depremler için kullanıcılarına uyarı göndermeyi amaçlıyor. Bir sarsıntı, Mercalli şiddet ölçeğine göre değerlendiriliyor ve şiddet ölçeği 4 ve üzerindeyse, kullanıcılara iki farklı türde uyarı gönderilebiliyor. Bu iki uyarı, şiddet ölçeğine göre farklılık gösteriyor.

Mercalli ölçeğine göre 3 – 5 arasında ise (deprem büyüklüğü minimum 4,5 olmak şartıyla) kullanıcılara ‘Farkına Var’ uyarısı gönderiliyor. Bu uyarı, telefonun bildirimlerinde gösteriliyor ve kullanıcıya hafif sallantı uyarısı geçiliyor.Mercalli ölçeğine göre 5 ve üzeri şiddetteki depremlerde, yani büyüklüğü ortalama 5 ve üzeri olan depremlerde ise kullanıcılara ekranın tamamını kaplayan şekilde “Eyleme Geç” uyarısı gönderiliyor. Bu uyarıda kullanıcılar, kendilerini korumaya almaları gerektiği konusunda da uyarılıyor.Kullanıcı, deprem bildirimiyle 4 dakika içinde etkileşimde bulunmadığı takdirde bildirim, ‘Deprem oldu’ bildirimine dönüşüyor ve gerçekleşen deprem hakkında büyüklük ve uzaklık bilgisi veriliyor.

Google, deprem bildirimlerini nasıl sallantı hissedilmeden önceden gönderebiliyor?

Google, deprem bildirimlerini nasıl sallantı hissedilmeden önceden gönderebiliyor

Android Deprem Uyarıları Sistemi, tamamen Android cihazlara bağlı şekilde çalışıyor. Google’ın altyapısına bağlı olan sistem, Android telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin bir anlamda sismometre olarak çalışmasını sağlıyor. Bir bölgede sallantı hissedildiğinde bu sallantıya dair veriler, Google Cloud üzerinden hızlı bir şekilde gönderiliyor. İlgili sallantı verileri, yalnızca prize takılı ve sabit olan Android telefonlardan elde ediliyor.

Birçok Android telefon tarafından gönderilen verilerin işlenmesinin ardından Google, sallantının tahmini şiddetini ve büyüklüğünü belirleyerek depremin muhtemel etki alanını da hesaplıyor. Bu etki alanında bulunan tüm Android kullanıcıları, depremin merkez üssüne bağlı olacak şekilde 60 saniye içinde bildirim alıyorlar. Elbette merkez üssü kullanıcıya ne kadar uzak olursa, bildirim alması da o kadar ihtimal dahilinde oluyor.

Deprem anında depremin şiddeti ve büyüklüğünün arttığı hissedildiğinde de bilgiler güncelleniyor, bildirimler de değişebiliyor. Örneğin sarsıntı giderek artmaya devam ederse Google, anlık olarak depremin etki alanını da büyüterek daha geniş bir alandaki kullanıcılara bildirim göndermeye başlıyor. Elbette tüm bu süreç, yalnızca birkaç saniye içinde gerçekleşiyor.

Android Deprem Uyarıları Sistemi’nden faydalanmak için ne gerekiyor?

Android Deprem Uyarıları Sistemi’nden faydalanmak için ne gerekiyor

Google’ın tamamen ücretsiz ve cihaza yerleşik olan Android Deprem Uyarıları Sistemi’nden faydalanmak için telefonunuzun Android sürümünü 6.0 ve üzeri olması, konum hizmetinin açık olması ve Deprem uyarıları sisteminin aktif olması gerekiyor.

Sistemi telefonunuzda aktifleştirmek için Ayarlar > Konum servisleri > Deprem uyarıları yolunu izleyebilirsiniz. Ayrıca deprem anında nasıl bir uyarıyla karşılaşacağınızı görmek için, aynı sayfada ‘Tanıtımı göster’ seçeneğine basabilirsiniz.

Ayrıca sistem, Google Play Hizmetleri üzerine kurulu bir sistem olduğundan ne yazık ki sadece Google ile uyumlu cihazlarda çalışıyor. Dolayısıyla Huawei gibi Google desteğinin olmadığı cihazlarda bu sistemden faydalanamıyorsunuz.

Kaynak :https://www.webtekno.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir