Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dizi Film Haberleri
  4. »
  5. Yüzüklerin Efendisi dizisini ülkede çeken Amazon’a 116 milyon dolar destek.

Yüzüklerin Efendisi dizisini ülkede çeken Amazon’a 116 milyon dolar destek.

OLALA OLALA -
467
Yüzüklerin Efendisi dizisini ülkede çeken Amazon'a 116 milyon dolar destek

Yeni Zelanda’dan Yüzüklerin Efendisi dizisini ülkede çeken Amazon’a 116 milyon dolar destek

Yeni Zelanda’da hükümet, dünyaca meşhur Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisinin televizyon dizisi olarak ülkede çekilmesi için Amazon Prime platformuna milyonlarca dolarlık hibe desteği ve vergi indirimi uygulayacağını açıkladı. Bu kapsamda Amazon Prime platformu, Yeni Zelanda Sinema Prodüksiyon Hibe fonundan toplam bütçenin yüzde 20’sini hibe desteği olarak alacak. Buna yüzde 5’lik ek vergi indirimi de dahil edilecek.

Amazon, Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk sezonu için yaklaşık 465 milyon dolar harcadı. Bu bağlamda hükümetin firmaya söz konusu prodüksiyon için yaklaşık 116 milyon dolar maddi destek vereceği anlamına geliyor.

Yeni Zelanda Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Stuart Nash yaptığı açıklamada, Amazon ile yapılan anlaşmanın ülkede birçok yerel iş fırsatı doğuracağını belirterek, “Bu prodüksiyon, ülkemize uluslararası manada tanıtım ve markalaşma fırsatı ağlayacak.” diye konuştu.

Auckland’de yapılan ilk sezon çekimlerinde kamera arkası ve önünde yaklaşık 1.200 kişi çalıştı. Bu rakamın yaklaşık 700’ünü, prodüksiyona dolaylı yoldan hizmet götüren yerel işçiler oluşturdu.

İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien tarafından kaleme alınan Yüzüklerin Efendisi kitabı Hollywood sineması tarafından “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği” serisiyle ilk kez 2001 yılında sinemeya uyarlanmıştı.

3 seriden oluşan filmin tüm dış çekimleri yapımın yönetmeni Peter Jackson’ın da ülkesi olan Yeni Zelanda’da gerçekleştirildi. Daha sonra 2012’de başlayan Hobbit serisi filmleri ülkenin tanıtımına büyük katkı sağlandı. 4.9 milyon nüfusa sahip Yeni Zelanda’yı her sene 3 milyonu aşkın turist ziyaret ediyor.

 

Kaynak: https://tr.euronews.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir