Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rehber
  4. »
  5. Pasif gelir nedir, Nasıl elde edilir: 7 pasif gelir çeşidi.

Pasif gelir nedir, Nasıl elde edilir: 7 pasif gelir çeşidi.

Yaşar Çobanlar Yaşar Çobanlar -
94
Pasif gelir

Pasif gelir elde etmek istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Özellikle ekonominin bu karamsar döneminde sizinde herkes gibi fazladan biraz paraya ihtiyacınız varsa, şimdi herşeyi bir kenara koyun ve detaylı gelir rehberimizi dikkatli şekilde okuyun. okumayı bitirdiğinizde konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaksınız.

Pasif gelir nedir?

Pasif gelir çok az vakit harcayarak veya hiç vakit harcamadan gelir elde etme yöntemidir. Pasif geliri daha önce duymamış yada duyduysanız bile çok bilginiz olmayabilir. Bu sıkıntı değil konumuzda bunu sizlere aktaracagız. Pasif gelir birçok yerden de duydugunuz üzere yatarak para kazanma denildiği gibidir. Pasif gelir elde ederken yarı zamanlı yada tam zamanlı iş düzeni gibi çaba göstermek zorunda değilsiniz. Pasif gelirin esas amacı en az zamanı ayırarak düzenli gelir akışı sağlamaktır. eğer yeteri kadar maddi kaynagınız varsa, finansal yatırımlar yaparak kolaylıkla gelir elde edebilirsiniz. Örneğin arabanızı kiralayabilir veya hisse senedi alabilirsiniz. ancak yeteri kadar finansal kaynagınız olmadıgı durumlarda entellektüel kaynaklarınızı zkice kullanarak elde etmeniz mümkün.

Pasif gelir önerileri

Pasif gelir elde etmek için bilgi ve becerilerinizi çok fazla zamanınızı harcamadan uzun vadeli paraya cevirmenin yolunu bulmalısınız. bunun içinde ya var olan bir sistemi kullanmalı ya da bunun için bir sistem kurmalısınız.

Öneri 1 : Bir blog başlatın

Yazma becerinize güveniyorsanız, uzmanı oldugunuz bir konu varsa veya ilgi alanlarınız var ise bunu bir bloğa dökerek başlıyabilirsiniz. Nereden başlıyacagınız konusunda örnek vermek gerekirse günümüzde ençok dikkat çeken blog türleri: Teknoloji, Finansal, Alışveriş, Bebek gibi konular günümüzde en çok tutulan bloglardandır. Tek bir konuya odaklanmak yada kendiniz ile ilgili bloglar yazmak sizleri ilerletmiyecektir bunun yerine araştırmayı seviyorsanız güncel konular ile gerekli araştırmaları sağlıyarak bir blog ile ilerlemeniz sizlere pasif geliri sunacaktır. bir noktadan sonra sıkılmanız tabiki olacaktır yalnız sabır ve peşinde durdugunuzda bir kazanç noktasından sonra ilerlemeye başlayacaksınız.

Öneri 2 : Lisanslı müzik satın

Müzik üreticisiyseniz, Spotify ve apple music üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz. Bunun için sanatçılar Spotify veya Apple music sayfalarından detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer şarkılarınız keşfedilir ve sevilirse, 1 milyon dinlenmeye 3.300 dolar ile 3.500 dolar civarında ödeme almanız mümkün.

Öneri 3 : Bir uygulama yazın

” Yazılım öğrenin” diye boşa demiyorlar! Şaka bir yana uygulama geliştirme fikri sizi heycanlandırıyorsa, Google’a Uygulama nasıl yapılır yazdıgınızda online olarak bu konuda ne kadar çok ders alabileceğiniz konusunda birçok kaynak çıkmakta. Eğer kararlıysanız uygulamanızı yazarak apple store ve play store marketlere uygulamanızı yükleyerek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Öneri 4 : Youtube kanalı açın

Andy Warhol bugün hayatta olsaydı “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacaktır.” sözünü “Bir gün herkes YouTube kanalı açacaktır” diye değiştirirdi. Youtube, içerik üreticilerinin izleyicilere kolay erişim sağlayabildiği bir platform. Eğer video düzenlemeyi biliyorsanız ve kurgu, içerik üretmek konularıyla ilgiliyseniz, bir YouTube kanalı projesi başlatabilirsiniz. YouTube üzerinden para kazanma özelliğini açabilmeniz için belli bir izlenme süresine ihtiyacınız olacak ki bu işin sancılı kısmı. Ancak belli bir kitleniz olduktan sonra her izlenmeden pasif olarak gelir elde edebileceğiniz gibi uzun vadede markalarla iş birliği yapmaya da başlayabilirsiniz.

Öneri 5 : Sosyal medyada içerik üretin

İnstagram, Tiktok, twitter gibi platformlarda içerik üreterek gireceğiniz bu çalışma biciminde kendinizi ve konularınızı bir süre sonra kazanç noktasına getirmeniz mümkün belli bir seviyeye geldikten sonrasında çeşitli platformlar üzerinden işbirliği sayesinde pasif gelir elde etmek mümkün bunun için gününüzün tamamını değil sadece arada bir birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır

Öneri 6 : Bir podcast başlatın

“Ben video kurgusu yapmayı hiç bilmiyorum, bunun biraz daha kolay bir yolu yok mu?” diyenler podcast işine başlamayı düşünebilirler. Podcast de içerik üreticileri arasında gittikçe popülerleşen bir yayın şekli. Üstelik işin içine görsellik girmediği için estetik bir kaygıya kapılmadan gerçekten ilgi çekici, keyifli ve bilgilendirici içerikler üretme imkânınız var. Tabii ki podcast yayıncılığından da pasif olarak gelir elde edebilmek için bir kitle oluşturmanız gerekecek. Yalnız, daha az rekabetin olduğu podcast platformlarında daha hızlı bir dinleyici kitlesi elde etmek mümkün.

Öneri 7 : Tasarım yapın

Eğer dijital görseller, rehberler, logolar ve posterler gibi görsel ürünler tasarlamakla ilgiliyseniz, Canva ve Etsy kullanarak hızlıca pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken tasarlamak istediğiniz ürüne karar vermek ve ürünü dijital bir ürün olarak Etsy’e yüklemek. Böylelikle ürününüzün her satışında ekstra bir şey yapmadan ödeme alabilirsiniz. İşin güzel yanı Etsy üzerinden dış pazarlara da ulaşabileceğiniz için dolar ve euro ile satış yaparak da kazanç sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir