Teknoloji Arşivi –

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. AMD RX 6900 XT Yüksek Hıza Ulaşarak Dünya Rekoru Kırdı

AMD RX 6900 XT Yüksek Hıza Ulaşarak Dünya Rekoru Kırdı

Yaşar Çobanlar Yaşar Çobanlar -
235
AMDXT

Bir ekran kartı grafik işlemcisinin ulaştığı maksimum frekans rekoru RX 6900 XT kırdı. Yeni dünya rekorunu belirleyen GPU, halihazırda önceki rekorunda sahibiydi. OG isimli bir overclock ekibi bu rekoru geliştirdi ve 3.3 GHz’i gördü. RX 6900 XT’nin önceki rekoru ise 3.2 GHz ile OCer Der8auer’e aitti.

İnstagram Web Üzerinden Gönderi Paylaşımı Yapabilecek

Overclock ekibi yapılan kartın performansını Fire Strike Extreme ile ölçtü. Bu Frekansta 6900 XT’nin testten 37618 puan aldığı da grubun bilgilendirmesinde yer aldı. Tek çekirdekli bir ekran kartı için bu puan gerçekten ciddi. Ne var ki böyle bir sonuç ancak sıvı nitrojen kullanan soğutma çözümüyle mümkün. Eğer benzeri bir sonuç almak istiyorsanız çoklu GPU çözümlerine yönelmek durumundasınız.

Üstelik AMD RX 6900 XT içinde çok daha büyük potansiyel saklıyor

RX 6900 XT

Daha ilginci, AMD’nin RDNA2 mimarisinin 3,3 GHz’den bile çok daha fazlasına sahip olması. Der8auer, 3.2 GHz ile çalıştırdıkları ekran kartını gösterdiği videoda önemli bir detaya dikkat çekti. Buna göre AMD, ekran kartının 3 GHz civarı hızları aşmasını önleyen yapay bir sınırlandırıcı kullanıyor. Ne var ki, Der8auer’in kullandığı PowerColor RX 6900 XT Liquid Devil Ultimate kartı diğer kartların aksine 4.0 GHz seviyesinde bir sınıra sahip. Bu da demek oluyor ki çılgın birileri 6000 serisi Radeon kartlardan çok fazlasını çıkarmayı deneyecektir.

Kaynak: https://www.btgunlugu.com/amd-rx-6900-xt-dunya-rekoru-kirdi/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.